امام صادق «علیه السّلام» می فرماید
هر كس دوست دارد روز قيامت، بر سر سفره‏ هاى نور بنشيند بايد از زائران امام حسين (عليه السّلام) باشد.
Wednesday, 28 September , 2022
امروز : چهارشنبه, ۶ مهر , ۱۴۰۱
شناسه خبر : 1224
  پرینتخانه » خاورمیانه تاریخ انتشار : 01 آبان 1400 - 16:19 | 144 بازدید
وحدت توحیدی

جایگاه وحدت توحیدی در اندیشه تمدنی اسلام

مفهوم وحدت اسلامی از جایگاه مهمی در اندیشه اسلامی برخوردار استاین گزاره که ریشه ی دینی و عقلی دارد و مانع فلسفی هم ندارد به یک فرهنگ و ادبیات سیاسی و دینی میان کشورهای اسلامی تبدیل شده است. وحدت اسلامی منشاء مدیریت و کنترل بسیاری از چالش های امنیتی و بروز رویکرد های افراطی گرایانه […]

جایگاه وحدت توحیدی در اندیشه تمدنی اسلام

مفهوم وحدت اسلامی از جایگاه مهمی در اندیشه اسلامی برخوردار است
این گزاره که ریشه ی دینی و عقلی دارد و مانع فلسفی هم ندارد به یک فرهنگ و ادبیات سیاسی و دینی میان کشورهای اسلامی تبدیل شده است. وحدت اسلامی منشاء مدیریت و کنترل بسیاری از چالش های امنیتی و بروز رویکرد های افراطی گرایانه و تروریسم در کشورهای منطقه شده است و این موضوع با استقبال بسیاری از بزرگان کشورهای اسلامی و عربی روبه رو شده است.
وحدت اسلامی به معنای این است که باتوجه به جایگاه حساسی که اسلام و مسلمین در عصر کنونی دارند و همچنین اینکه دشمنی صهیونیسم و آمریکا در دنیای اسلام بیش از پیش ادامه دارد، مسلمین باید نوک پیکان تقابل با دشمن را با یکپارچه کردن صفوف خود و تاکید بر مشترکات دینی قوی کنند و اجازه تفرقه انگیزی را به کسی ندهند.
وحدت اسلامی علاوه بر اینکه چشم پوشی از واقعیت اصیل اسلامی نیست بلکه تبلوری از حقایقی است که از آل الله عليهم السلام برای مؤمنين به یادگار مانده است و نشان از خرد و حکمت اولیای الهی و درک مصلحت واقعی جامعه ی مسلمين و دلسوزی فراگیر برای آن ها دارد.
وحدت معنای عمیق تر دیگری نیز دارد
انصافا اگر جهان اسلام و فراتر از آن جهان توحیدی (جوامع خدا پرست) به بینش و فکر اصیل مقام معظم رهبری احترام بگذارند و آن را سرلوحه خود قرار دهند در تقابل تمدن توحیدی (اسلام، مسیحیت، یهودیت، زرتشت و خداپرستان دیگر) با تمدن شرک آمیز غرب، خداپرستان به تشکیل مدینه فاضله نزدیک خواهند شد.
درواقع در تقابل شرک و توحید، مسیحیت، یهودیت، زرتشتیت و… درکنار اسلام قرار دارند و با شرک و اومانیسم جهانی در مصاف هستند.
اما در این دریای بزرگ از باید ها و نبایدهای آرمانی، ما کجای معرکه و درکدام مرحله قرار داریم؟
مشخصا ما درحال خنثی سازی چالش های دشمن درجهان اسلام هستیم، دشمن انصافا به خوبی توانست با نفوذ گسترده در سیستم های مدیریتی، احزاب و جریان های سیاسی و خانواده های برخی بزرگان اسلام در کشورهای عربی و اسلامی، ضربه بزرگی به وحدت اسلامی وارد کنند و در جهان اسلام انشقاق های بزرگی را پدید بیاورند
گروهک های تروریستی متعدد را در کشورهای اسلامی به راه انداختند و اسلام هراسی را در جهان دنبال کردند.
این تهاجم تمدن غرب موفق عمل کرد، آن ها موفق شدند با تفرقه انگیزی در جهان اسلام و راه اندازی اسلام هراسی در شرق فاصله ی کشورهای اسلامی با وحدت حقیقی اسلامی و فراتر از آن وحدت توحیدی مکاتب الهی که خواسته های آرمانی ها بود را دوچندان کنند.
ما در این معرکه درحال تقابل با کرم های خارج شده ای به نام داعش، وهابیت، القاعده و طالبان در جهان اسلام هستیم.
موقعیت ما فعلا در این مرحله است.
خود درگیری فراگیر در جهان اسلام که نشان از این مساله دارد که بخشی از جهان اسلام به مفهوم وحدت اسلامی باورندارند.

نویسنده : ابوقاسم
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.