امام صادق «علیه السّلام» می فرماید
هر كس دوست دارد روز قيامت، بر سر سفره‏ هاى نور بنشيند بايد از زائران امام حسين (عليه السّلام) باشد.
Wednesday, 30 November , 2022
امروز : چهارشنبه, ۹ آذر , ۱۴۰۱
شناسه خبر : 2541
  پرینتخانه » افغانستان, خاورمیانه تاریخ انتشار : 14 مهر 1401 - 18:28 | 681 بازدید

مافیای قدرتمند طالبان (شبکه حقانی) را بشناسید

جریان حقانی در سال۱۹۷۰ توسط جلال الدین حقانی تاسیس شد پایگاه این جریان عمدتا در شمال پاکستان و جنوب شرق افغانستان است این جریان حوزه جغرافیایی مناسبی را برای تاسیس پایگاه، تسليح و آموزش نیروهای خود و همچنین ایجاد خطوط ارتباطی مخفی میان افغانستان و پاکستان انتخاب کرده است به شکلی که بسیاری از فعالیت […]

مافیای قدرتمند طالبان (شبکه حقانی) را بشناسید

جریان حقانی در سال۱۹۷۰ توسط جلال الدین حقانی تاسیس شد پایگاه این جریان عمدتا در شمال پاکستان و جنوب شرق افغانستان است

این جریان حوزه جغرافیایی مناسبی را برای تاسیس پایگاه، تسليح و آموزش نیروهای خود و همچنین ایجاد خطوط ارتباطی مخفی میان افغانستان و پاکستان انتخاب کرده است به شکلی که بسیاری از فعالیت های حقانی ها به دور از اطلاع و دسترسی سازمان های امنیتی خارجی انجام می شود.

میران شاه از مناطق مهم شمال پاکستان است که حقانی ها از آن برای جذب و تربیت نیرو و طرح ریزی برای تعیین راهبرد های خود استفاده می کنند.

جلال الدین حقانی از درانی های پشتون ولایت پکتیا افغانستان است که در مدارس سلفی پاکستان و همچنین افغانستان تحصیل نمود.

وی از سال۱۹۷۶ تا ۱۹۷۹ به همراه داود حکمتیار، برهان الدین ربانی عضو کمیته اجرایی حزب اسلامی به رهبری محمد یونس خالص بابا بود

جلال الدین حقانی قبل از حمله شوروی به افغانستان در میران شاه مستقر شده بود و از آن جا بر علیه حکومت محمد داود خان و جریان ملی گرایی پشتون ها فعالیت می کرد.

درسال ۱۹۹۷ طالبان در قندهار جلال الدين حقانی را به عنوان متحد خود اعلام کردند

حقانی ها. ارتباطات عمیقی با القاعده داشتند، دردهه ۱۹۸۰میلادی و در جنگ با شوروی روابط حقانی ها با بزرگان القاعده از جمله أسامة بن لادن آغاز شد،جلال الدین حقانی در صدد جذب نیرو برای القاعده برآمد

روابط این دو جریان تندرو به قدری پیش رفت که بر تشکیل نیروی نظامی مشترک توافق کردند، القاعده با کمکی مالي جریان حقانی نیروی دوهزار نفری را تشکیل داد. حقانی ها با کمک القاعده درصدد تاسیس پایگاه های بیشتری در شرق افغانستان یعنی ولایت های پکتیا، خوست، لوگر و پکتکیا برآمدند

براساس اطلاعات بدست آمده شبکه حقانی با تحریک طالبان پاکستان و جنبش اسلامی ازبکستان که به پاکستان منتقل شد از روابط مستحکمی برخوردار بود.البته حقانی ها با سایر گروهک های تندرو در شمال پاکستان نظیر جیش محمد و لشکر طيبة روابط نظامی و اطلاعاتی داشتند.

 

سراج الدين حقانی پسر جلال الدين مؤسس جریان حقانی در مصاحبه ای که در سال ۲۰۱۱ با رویترز داشت گفت حقانی ها دیگر از پایگاه های شمال پاکستان استفاده نمی کنند وآن ها در پایگاه های خود در شرق و جنوب شرق افغانستان احساس امنیت بیشتری را دارند.

براساس اسناد طبقه بندی شده ویکی لیکس که منتشر شده است سراج الدين حقانی از شخصیت هایی است که نام وی در لیست قتل يا اسارت نیروهای امنیتی بين المللي آمده است.

شبکه حقانی به صورت ویژه از جانب پاکستان و عربستان سعودی حمایت مالی و اطلاعاتی می شود. این گروه برای تامین بودجه های نظامی و آموزشی خود بخشی از بازار قاچاق مواد مخدر از افغانستان به پاکستان را مدیریت می کند

ناصرالدين حقانی پسر جلال الدين حقانی سال۲۰۰۵ تا۲۰۰۹ برای تامین مالی جریان خود به کشورهای پاکستان، چین و عربستان سفرهایی را انجام داده بود.

ناصرالدین در سال۲۰۱۰ اعتراف جالبی می کند وی می گوید، سود جالبی بابت قاچاق مواد مخدر که توسط القاعده و طالبان انجام می شود به حساب شبکه حقانی واریز می شود.

افغانستان همواره محل رشد و توسعه بنیادهای فکری و اعتقادی سازماندهی شده برای شکل دهی فرهنگ افراطی گری و تروریسم در کشورهای اسلامی بوده است. برای همین افغانستان از دیر باز محل تاسیس پایگاه های پرورش تروریست و جریان های افراطی برای استفاده ابزاری از آن ها در تنش های منطقه ای و جهانی کشورها بود.در این میان پاکستان و عربستان سعودی نقش بسیار مهمی در حفظ بحران در افغانستان و خلاء قدرت مقتدر در کابل داشته اند،آن ها برای تاثیرگذاری بر توده ی قبیله های پشتون در شرق و جنوب شرق افغانستان در نوار مرز دیورند و تقویت بنیادگرایی افراطی و نژادی در آن ها پول های هنگفتی را هزینه کردند.منطقه باجور مهمند،خیبر،اورکزئی،کرم ایجنسی،وزیرستان شمالی و وزیرستان جنوبی مناطق هفتگانه قبیله ای پشتون در مرز جنجالی دیورند درپاکستان است که در چهل سال گذشته افغانستان منطقه امنی برای پروژه های مختلف پرورش،هدایت و تسلیح تروریستی و جریان های افراطی و انواع قاچاق مواد مخدر و خریدوفروش انسان بوده است.خط دیوراند و مناطق دوطرف آن به صورت فدرال و رهبران قبیله ای اداره می شود،بسیاری از گروهک های ترورریستی و افراطی مثل جیش محمد، سپاه صحابه،طالبان پاکستان،طالبان افغانستان،حزب التحریر ،لشکر طیبه،القاعده،حقانی ها وداعش خراسان در این مناطق توسط مکاتب درسی سعودی ها و حمایت مالی ،امنیتی و لجستیکی پاکستان رشد و پرورش یافته اند.آمریکایی ها برای انسجام بخشی به گروه های مبارز افغانستانی برای بیرون راندن شوروی از افغانستان،با کمک نظامی وامنیتی پاکستان و جذب نیروی انسانی از بیش از چهل و پنج کشور جهان توسط عربستان سعودی آتش پرورش افراطی گری را به صورت سازمان یافته در این دوکشور پی ریزی کردند،باهمکاری آمریکا،عربستان و پاکستان مکاتب درسی افراطی گری در مناطق مختلفی در دوطرف خط دیوراند راه اندازی شد.

براساس اعلام سازمان زمین شناسی آمریکا ،افغانستان و پاکستان دو کشور غنی از حيت منابع زیرزمینی هستند که تاکنون به شکل گسترده نتوانستند آن ها را از منابع مورد نظر استخراج کنند.

سازمان زمین شناسی آمریکا در یکی از گزارش های خود اعلام کرد نزدیک به نود وهشت میلیون تن ذخایر کرومیوکسید در دو ولایت لوگر و خوست وجود دارد که ارزش آن به یک تریلیون دلار می رسد

جالب است بدانید که کار استخراج این ذخایر به عهده شبکه حقانی است و از طریق واسطه های خود در بازار سیاه به چین و هند و برخی کشورهای غربی صادر می کنند.

حقانی ها در کنار طالبان قندهار از پنج قدرت اصلی قبیله ای در افغانستان و پاکستان هستند که برای کنترل قدرت و هژمونی قبائل رقیب توانایی های اقتصادی خود را توسعه می دهند.

شبکه حقانی مسیر امنی را برای تجارت و قاچاق مواد مخدر و سلاح انتخاب کرده، این شبکه برای صادرات منابع طبیعی و زیرزمینی و مواد مخدر، روابط خوبی با تحریک طالبان پاکستان و القاعده ایجاد کردند.

حقانی ها حیات تحریک طالبان پاکستان و طالبان افغانستان را به خود وابسته کردند، برای همین است که شبکه حقانی مولفه های اساسی برای کنترل و مدیریت ساختار طالبان را به قبضه خود در آورده و خود را به عنوان قدرت اول میان جریان های نظامی و تندرو در افغانستان و پاکستان مطرح کر ده اند

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.