امام صادق «علیه السّلام» می فرماید
هر كس دوست دارد روز قيامت، بر سر سفره‏ هاى نور بنشيند بايد از زائران امام حسين (عليه السّلام) باشد.
Wednesday, 28 September , 2022
امروز : چهارشنبه, ۶ مهر , ۱۴۰۱
شناسه خبر : 1362
  پرینتخانه » بین الملل, خاورمیانه تاریخ انتشار : 30 آبان 1400 - 6:19 | 730 بازدید

مشروح صحبت های دکتر ربانی تحلیل گر حوزه بین الملل در گفت و گو با وستا نیوز

محمدحسن ربانی تحلیلگر ارشد مسائل حوزه بين الملل با حضور در محفل مجازی خبرگزاری وستا نیوز به تحولات رویداد های جنوب قفقاز پرداخت.دکتر محمدحسن ربانی با اشاره به تهدید های بالقوه جمهوری باکو برای ایران گفت:آنچه که در آبان۹۹(جنگ قره باغ) اتفاق افتاد یعنی حمله شدید آذربایجان به ارمنستان و بازپس گیری هفت شهری که […]

مشروح صحبت های دکتر ربانی تحلیل گر حوزه بین الملل در گفت و گو با وستا نیوز

محمدحسن ربانی تحلیلگر ارشد مسائل حوزه بين الملل با حضور در محفل مجازی خبرگزاری وستا نیوز به تحولات رویداد های جنوب قفقاز پرداخت.
دکتر محمدحسن ربانی با اشاره به تهدید های بالقوه جمهوری باکو برای ایران گفت:آنچه که در آبان۹۹(جنگ قره باغ) اتفاق افتاد یعنی حمله شدید آذربایجان به ارمنستان و بازپس گیری هفت شهری که در واقع مال آذربایجان بوده از دست ارمنی ها، و شکست شدید و قابل توجه کشور ارمنستان بخشی است از ظاهر در حال اتفاق این توطئه پیچیده بوده، که هنوز هم ادامه دارد و متوقف هم پیدا نخواهد کرد،
دکتر محمد حسن ربانی با اشاره به خباثت های رژیم صهیونیستی در جنوب قفقاز گفت بحث دوم راجب به ریشه ها و چگونگی شکل گیری آن و آشنایی با کسانی است که این توطئه را در حال شکل دادن و انجام آن هستند؛درمورد دلایل، محاصره جمهوری اسلامی ایران ایجاد یک لبنان اسرائیل به تعبیر خودشان در کنار مرز ایران ادامه دادن سیاست هزار زخم هزار خنجر صهیونیست ها علیه ما،گرفتن مزیت‌ها و منافع راهبردی جمهوری اسلامی ایران که توضیح داده شد ایجاد جای پا و تثبیت حضور آمریکایی‌ها و ناتو در منطقه، البته با حضور اسرائیل ها که در حقیقت نماینده غربی ها هستند؛اینها از اهداف شوم دشمنان است.و مثلثی شرارت آمیز این توطیه را درحال انجام است که البته هدایت و فرماندهی آن با آمریکایی‌هاست.
این سه ضلع شرارت عبارتند از صهیونیست ها، دولت فاسد آذربایجان و توهم ها و جاه طلبی های پان تورانی رئیس جمهور فعلی ترکیه. البته این سیاست ها را در عراق هم دنبال می‌کنند در سوریه هم دنبال می‌کند در لیبی هم حضور دارد واین هم خود یک بحث مفصل دیگریست راجع به رویکرد کشور ترکیه در شرایط فعلی میباشد.

این تحلیلگر ارشد حوزه بین الملل با اشاره به نقشه های مرموزانه ترکیه در آسیای مرکزی گفت:به هرحال توهم ها و جاه طلبی های رئیس جمهور ترکیه این است که اتحادیه پانتورانی پانتورکیسم از ترکیه تا سین‌کیانگ چین را شکل دهد و خودش در حقیقت بزرگتر این اقوام باشد. و ترکیه محور مرکزی برای ترک ها باشد،خب اگر بخواد این سیاست را تحقق دهد،لازمه آن این است که ارتباط زمینی مستقیم با دریای خزر و از آن طرف رسیدن به ترکمنستان تا سین‌کیانگ چین داشته باشد، اما مانعی بزرگ بر سر راه دارد و آن وجود کشور ارمنستان است،یادآور میشوم که در یک خیانت تاریخی خاندان پهلوی بخش هایی از سرزمین ایران را به کشورهای دیگر واگذار کردن،هم به ترکیه هم به عراق هم به افغانستان و همه آنچه که بعدها جدا شد و بحرین بصورت یک کشور مستقل ایجاد شد و شکل دادن؛رضاخان یا رضاشاه بخشی از خاک ایران را که دارای یک موقعیت راهبردی هم بود به ترکیه واگذار می‌کند،خوب ترکیه مرز با نخجوان نداشته است، یک باریکه ای است که در نقشه ها پیداست باریکه ای بسیار مهم شاه ایران، شاه پهلوی اول آن را به ترکیه واگذار می‌کند و ترکیه اکنون با نخجوان مرز زمینی دارد اما نخجوان مانعی دارد بنام کشور ارمنستان، که اگر ارمنستان را عبور کنند به آذربایجان می رسند و طبیعتا دریای خزر؛ ترکیه می خواهد این مانع را بردارد لازمه اش این است که تغییر مرزی و تغییر ژئوپلیتیکی اتفاق بیافتد،و البته میخواهد ناکامی خود را در سوریه و عراق هم در آذربایجان جبران کند.
ضلع سوم خود دولت آذربایجان هست، دولت فاسد آذربایجان، به تعبیری شیعه اسرائیلی؛ که نقش زمینه ای و بسترساز ایفا می‌کند دولتی که به بهانه بحران قره باغ از ۱۹۹۲ میلادی عملا وضعیت فوق العاده در کشورش حاکم کرده،چهار دوره هست که الهام علی‌اف بر سرکار و جمهور است همسرش معاون اول و تصمیم دارد فرزندش حیدر در آینده رئیس جمهور بعدی باشد،اگر بخواهند این روند را ادامه بدهند طبیعتا باید شرایط خاصی باشد تا بتوانند این روند خلاف را ادامه بدهند؛ این خاندان اخیرأ فاش شده که ۴۰۰ میلیون پوند ثروت در انگلستان دارند و سرمایه های خود را هم به اسرائیل بردند.

دکتر محمد حسن ربانی تحلیل گر ارشد حوزه بين الملل در گفت و گو با خبرگزاری وستا نیوز و حضور در محفل مجازی در ایتا به بحران جنگ قره باغ اشاره می کند و می گوید:
این سه ضلع اصلیست طراح نقشه اصلی و مدیریت کننده همان طور که عرض کردیم آمریکاست . می بیند که ارمنستان هم مسلک غربی هاست . یک کشور مسیحی است و آذربایجان یک کشور اسلامی شیعی است اما ارمنستان را فدا می کنند. پهپاد اسرائیلی و پهپاد ترکیه ای در اختیار دولت آذربایجان قرار می دهند و آن را تقویت می‌کنند تا بتواند ارمنستان را هم که یک بار از آن شکست سنگین خورده اند و اگر جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۹۹۹ وارد نشده بود ضربه های شدیدی به دولت آذربایجان و مردم آذربایجان وارد می شد را در حقیقت در این مقطع ترجیح می دهد به کشور ارمنستان . هفت شهر اطراف قره باغ آزاد می‌شود البته در اصل برای آذربایجان بوده ، و به کشور آذربایجان ملحق می شود . البته گفته میشود ارمنستان حاضر بوده است در طی مذاکراتی این ۷ شهر را برگرداند آن هم بدون جنگ .
محمد حسن ربانی با اشاره به جنگ قره باغ گفت:به هر حال موضع جمهوری اسلامی ایران مشخص است هم حمایت از مردم آذربایجان هم اینکه باید مناطق تصرف شده بازگردانده شود و اینکه دخالت خارجی ها مشخصاً رژیم صهیونیستی در منطقه نباشد .‌ خب دولت وقت در سال گذشته متاسفانه در این جنگ ۴۴ روزه دخالت سازنده و اصلا حضور سازنده ندارد قرار داد مبهمی هم امضا می شود که بخشی از مسیر ارمنستان در اختیار آذربایجان قرار بگیرد که بتواند به نخجوان راه پیدا کند و همین زمینه ساز مسایل بعدی میشود . و اما تحولات اخیر ، در مهر ماه امسال چندین رزمایش که پاکستانی ها هم در آن شرکت می کنند(موسوم به سه برادر)
شکل می گیرد و زمینه ای ایجاد میشود که یا با حمله نظامی یا تهدید نظامی این تغییر مرزی صورت بگیرد . و ارمنستان این منطقه مرزی با جمهوری اسلامی ایران را کاملا به آذربایجان واگذار کند ، و این محرومیت برای ایران ایجاد شود و ابعاد دیگر تهدید ها خود به خود تحقق یابد . اما جمهوری اسلامی ایران به موقع وارد صحنه می شود و ابتدا لشگر ۳۱ عاشورای سپاه پاسداران مستقر می شود و بعد هم ارتش جمهوری اسلامی ایران مانور مقتدرانه ای فاتح خیبر که نام با مسمی هم هست را انجام میدهد سپس دیپلماسی فعال جمهوری اسلامی ایران وارد عرصه می گردد عالی ترین مقام نظامی ایران به پاکستان سفر می کند و وزیر خارجه ارمنستان به ایران می آید و وزیر امور خارجه ایران هم به روسیه میرود و ماحصل تمام این هماهنگی میدان و دیپلماسی جلوگیری از ایجاد این فتنه و ایجاد این تغییر ژئوپلیتیک است ، فتنه ناموفق میشود بحران در حال وقوع فروکش پیدا می کنند اما عرض کردیم تمام نمی شود و تمام شدنی هم به این سادگی ها نیست . البته با مسئولان آذربایجانی هم گفت و گو های صریح صورت می گیرد آنها نیز توان قدرتمندی جمهوری اسلامی را می بینند و تا حدی واقع گرا تر می شوند، البته هنوز به حد مطلوب نرسیده است . حرکت دیگری که انجام می شود ایجاد جاده ی دوم مواصلاتی است که دیگر ارتباطی هم به این مسیر ۷ کیلومتری ندارد البته جاده ایست که مشکل رفت و آمد دارد خب این با کمک جمهوری اسلامی ایران این جاده آسفالت می شود آماده سازی می شود که ما عملا درگیر این بحث مسیر قبلی هم نباشیم و این خود برای آذربایجان یک تهدید است یعنی مزیت راهبردی ترانزیتی را خود به خود از دست خواهد داد . حرکت دیگری که جمهوری اسلامی ایران انجام می دهد فعال کردن مسیر دریایی است که از آستارای جمهوری اسلامی به آستاراخان روسیه که البته نیازمند تجهیز بندر آستارا نیازمند تجهیز کشتی رانی و نیز نیازمند خط راه آهن رشت آستارا به طول ۱۶۰ کیلومتر می باشد که آن نیز در حال انجام است .
نتیجه گیری میکنم : دولت سیزدهم و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در همین مدت کوتاه چندمین بحران ( کرونا . حمله سایبری و قفقاز جنوبی ) با عنایت الهی و با مدیریت جهادی پشت سر می گذارد با موفقیت . البته طبیعی است که فتنه ها و بحران سازی ها و دشمنی ها تمام نخواهد شد . هوشیاری پیش بینی پیش گیری و مقابله ی همه جانبه می خواهد . ما در آستانه ی مذاکرات حساس برجامی در ۸ آذر ماه هستیم و بخشی از این تحرکات هم به طور مشخص برای تحقق دیپلماسی اجبار غربی ها بر علیه جمهوری اسلامی می باشد که ایران نیز با دست پر و قدرت وارد این مذاکرات خواهد شد انشاالله که به آن نیز خواهیم پرداخت .

دکتر ربانی به تهدیدهای بالقوه حکومت باکو برای ایران اشاره می کند و می گوید:مهمتر بحث استقرار هواپیماهای پیشرفته‌ی رادارگریز اف ۳۵ مطرح شده است ، صهیونیست در توهمی باطل با فرض حمله هوایی به تاسیسات هسته‌ای و یا زیربنایی جمهوری اسلامی ایران دشواری حمله از هزار کیلومتر آن سوی جمهوری اسلامی ایران و اینکه باید از دریا عبور کنند یا کشورهای عربی را به خوبی می‌دانند لذا فرض تهاجمی نزدیک از کشور نزدیک به ایران را مورد نظر و مد نظر قرار دادند چه با هواپیمای جنگی ویا با حمله پهپادی؛ البته فرضی بعید و ناممکن است اما صریحا گفتند که آذربایجان را لبنانِ اسراییل میدانیم و حضوری ۲۰ ساله هم در این کشور تاکنون داشتند و برنامه‌ریزی کرده و سرمایه‌گذاری کردند،گ.بر این تهدید باید حضور داعشی های اعزامی از سوریه که سال گذشته هم بر علیه ارمنی ها وارد جنگ شده بودند اکنون هم در این کشور حضور دارند حتی بعضاً نزدیک مرزهای ما هم دیده شده اند را باید افزود البته در هر دو موردی که اشاره شد جمهوری اسلامی ایران هشدارهای شدیداللحنی به کشور آذربایجان داده و صهیونیست ها و دولت ترکیه که این داعشی ها را به آذربایجان فرستاده است هشدارهای جدی ایران را به خوبی متوجه شدند و متوجه شدند که در هشدارهای خود کاملا جدی و عملیاتی است
مورد دوم تهدید ، تهدید اقتصادی است سال هاست که ارمنستان مسیر ترانزیتی متقابل انتقال کالاهای ایران به گرجستان و سپس روسیه دریای سیاه و اروپا و بالعکس می باشد این مسیر ترانزیتی در سال‌های اخیر اهمیت مضاعفی یافت چرا که ایران اکنون به پیمان اتحادیه اقتصادی اوراسیا (انشاء الله بحثی جداگانه را راجب این پیمان و مزیت های آن برای جمهوری اسلامی خواهیم داشت) این پیمان از کشورهای روسیه ارمنستان قزاقستان قرقیزستان و بلاروس تشکیل شده است ایران به این پیمان اقتصادی پیوسته و طبق این پیمان بیش از ۷۰۰ قلم از کالاهای صادراتی ایران معاف از هرگونه تعرفه گمرکی شدند و این یعنی مزیتی بسیار بزرگ برای صادرات جمهوری اسلامی ایران به این کشورها و شکستن قطعی سد تحریم ها؛و البته از آن سو هم امکان ترانزیت و استفاده روسیه و این کشورهایی که محصول در خشکی هستند به جمهوری اسلامی ایران و سرانجام خلیج فارس و دریای عمان می باشد و اضافه کنیم که ایران به پیمان شانگهای هم پیوسته است و عملا چهار راه ارتباطی شرق و غرب و شمال و جنوب جاده ابریشم می باشد (جاده ابریشم جدید) خب همه‌ی اینها جمهوری اسلامی ایران را به عنوان یک قطب بزرگ ترانزیتی مطرح می‌کنند حالا یک مسیر از طرف چابهار به طرف آسیای مرکزی است و یک مسیر هم از طریق ایرانارمنستان، فتنه ای که یکسال هست شکل گرفته تصمیم دارد این فرصت ، این امکان و این مزیت بزرگ ژئوپلتیکی را از جمهوری اسلامی ایران بگیرد یعنی مرز مشترک ایران با ارمنستان که مرز کوتاهی هم هست یک سره در اختیار آذربایجان قرار گیرند و ایران از امکان ارتباط مستقیم با ارمنستان تا گرجستان و دریای سیاه و روسیه کلا محروم شود،در این جنگی که سال گذشته اتفاق افتاد که حدود ۷ کیلومتر از مسیر ارمنستاننخجوان در اختیار آذربایجان قرار گرفت و این امکانی که برای دولت آذربایجان ایجاد شد عملاً به معنای معطل نگه داشتن، گذاشتن تعرفهِ ۲۰۰دلاری برای کامیون های عبوری ایران و حتی توقیف آنها ، مسدود کردن راه ها و یا حتی زندانی کردن دو نفر از رانندگان ما بوده است که بعد از مدتی با تلاش جمهوری اسلامی ایران رانندگان آزاد شد.
لذا این مسئله ای که مطرح است قطع این مزیت ژئوپلیتیکی و در حقیقت ایجاد محرومیت برای جمهوری اسلامی ایران است.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 1
  1. سینا اسکندری :
    04 فروردین 1

    عالی👌

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.