امام صادق «علیه السّلام» می فرماید
هر كس دوست دارد روز قيامت، بر سر سفره‏ هاى نور بنشيند بايد از زائران امام حسين (عليه السّلام) باشد.
Wednesday, 28 September , 2022
امروز : چهارشنبه, ۶ مهر , ۱۴۰۱
شناسه خبر : 2287
  پرینتخانه » ویژه تاریخ انتشار : 15 شهریور 1401 - 21:37 | 350 بازدید

همه چیز درباره شبکه حقّانی (طالبان)

افغانستان همواره محل رشد و توسعه بنیادهای فکری و اعتقادی سازماندهی شده برای شکل دهی فرهنگ افراطی گری و تروریسم در کشورهای اسلامی بوده است. برای همین افغانستان از دیر باز محل تاسیس پایگاه های پرورش تروریست و جریان های افراطی برای استفاده ابزاری از آن ها در تنش های منطقه ای و جهانی کشورها […]

همه چیز درباره شبکه حقّانی (طالبان)

افغانستان همواره محل رشد و توسعه بنیادهای فکری و اعتقادی سازماندهی شده برای شکل دهی فرهنگ افراطی گری و تروریسم در کشورهای اسلامی بوده است. برای همین افغانستان از دیر باز محل تاسیس پایگاه های پرورش تروریست و جریان های افراطی برای استفاده ابزاری از آن ها در تنش های منطقه ای و جهانی کشورها بود. در این میان پاکستان و عربستان سعودی نقش بسیار مهمی در حفظ بحران در افغانستان و خلاء قدرت مقتدر در کابل داشته اند، آن ها برای تاثیرگذاری بر توده ی قبیله های پشتون در شرق و جنوب شرق افغانستان در نوار مرز دیورند و تقویت بنیاد گرایی افراطی و نژادی در آن ها پول های هنگفتی را هزینه کردند. منطقه باجور مهمند، خیبر، اورکزئی، کرم ایجنسی، وزیرستان شمالی و وزیرستان جنوبی مناطق هفتگانه قبیله ای پشتون در مرز جنجالی دیورند درپاکستان است که در چهل سال گذشته افغانستان منطقه امنی برای پروژه های مختلف پرورش، هدایت و تسلیح تروریستی و جریان های افراطی و انواع قاچاق مواد مخدر و خرید و فروش انسان بوده است. خط دیوراند و مناطق دو طرف آن به صورت فدرال و رهبران قبیله ای اداره می شود، بسیاری از گروهک های تروریستی و افراطی مثل جیش محمد، سپاه صحابه، طالبان پاکستان، طالبان افغانستان، حزب التحریر ،لشکر طیبه، القاعده، حقانی ها و داعش خراسان در این مناطق توسط مکاتب درسی سعودی ها و حمایت مالی ،امنیتی و لجستیکی پاکستان رشد و پرورش یافته اند. آمریکایی ها برای انسجام بخشی به گروه های مبارز افغانستانی برای بیرون راندن شوروی از افغانستان، با کمک نظامی و امنیتی پاکستان و جذب نیروی انسانی از بیش از چهل و پنج کشور جهان توسط عربستان سعودی آتش پرورش افراطی گری را به صورت سازمان یافته در این دو کشور پی ریزی کردند، با همکاری آمریکا، عربستان و پاکستان مکاتب درسی افراطی گری در مناطق مختلفی در دو طرف خط دیوراند راه اندازی شد.

آمریکایی ها فعالیت غیر مسئولانه خود را از سیاست های غلطی که در گزینش روش های خطرناک برای تضعیف شوروی در افغانستان بکار برد آغاز کردند، آن ها برای رویارویی با رقیب سنتی خود یعنی شوروی از روش گسترش تروریسم و نیروسازی و گسیل جریان های تندرو از کشورهای عربی و اسلامیِ حوزه قفقاز و آسیای مرکزی به افغانستان و تربیت جهادی ها و قبایل افغانستانی در مکاتب افراطی دیوبندی و وهابی که به شکل وسیعی از جانب سعودی ها در ایالت های مرزی پاکستان با افغانستان راه اندازی شده بود استفاده کردند.
بنابر این آمریکایی ها در کنار پاکستان و عربستان سعودی مسئول گسترش تروریسم و افراطی گری در افغانستان هستند و گروه های افراطی که امروزه در افغانستان فعالیت می کنند حاصل دست رنج مثلث شوم آمریکا، پاکستان و عربستان است که بخش بزرگی از جامعه ی سنتی و قبیله ای افغانستان را به سمت تروریسم و تحجّر دینی و قومی سوق داده است
افغانستان از اقوام مختلفی از جمله پشتون، هزاره، تاجیک، ازبک، غزلباش، پشه ای، بلوچ و… تشکیل می شود.
تکثر قومی و مذهبی در افغانستان واقعیت انکار ناپذیری است که نادیده گرفته شدن آن منجر به یک بحران فراگیر در افغانستان شده است.
برکسی پوشیده نیست که سیاست های تک قومی و به انحصار درآوردن قدرت برای چند قبیله ی پرقدرت پشتون نمی تواند دربردارنده ی منافع ملت رنگارنگ و متنوع افغانستان باشد، مساله انحصار گرایی قومی که از ترکیب رویکرد فاشیستی و تحجر دینی پدید آمده آسیب های جبران ناپذیری را بر پیکره ی جامعه ی افغانستان وارد ساخته است.
گروه های تروریستی نظیر القاعدة، داعش و گروهک های کوچک دیگر وهمچنین پیدایش گروه افراطی طالبان نتیجه ی تقویت و گسترش تروریسم و افراطی گری در مناطق هفتگانه پاکستان و پشتونستان در جنوب و جنوب شرقی افغانستان در زمان جنگ با شوروی بوده است.

شبکه حقّانی

جریان حقانی در سال۱۹۷۰ توسط جلال الدین حقانی تاسیس شد پایگاه این جریان عمدتا در شمال پاکستان و جنوب شرق افغانستان است
این جریان حوزه جغرافیایی مناسبی را برای تاسیس پایگاه، تسليح و آموزش نیروهای خود و همچنین ایجاد خطوط ارتباطی مخفی میان افغانستان و پاکستان انتخاب کرده است به شکلی که بسیاری از فعالیت های حقانی ها به دور از اطلاع و دسترسی سازمان های امنیتی خارجی انجام می شود.
میران شاه از مناطق مهم شمال پاکستان است که حقانی ها از آن برای جذب و تربیت نیرو و طرح ریزی برای تعیین راهبرد های خود استفاده می کنند.
جلال الدین حقانی از درانی های پشتون ولایت پکتیا افغانستان است که در مدارس سلفی پاکستان و همچنین افغانستان تحصیل نمود.
وی از سال۱۹۷۶ تا ۱۹۷۹ به همراه داود حکمتیار، برهان الدین ربانی عضو کمیته اجرایی حزب اسلامی به رهبری محمد یونس خالص بابا بود.
جلال الدین حقانی قبل از حمله شوروی به افغانستان در میران شاه مستقر شده بود و از آن جا بر علیه حکومت محمد داود خان و جریان ملی گرایی پشتون ها فعالیت می کرد.
درسال ۱۹۹۷ طالبان در قندهار جلال الدين حقانی را به عنوان متحد خود اعلام کردند
حقانی ها ارتباطات عمیقی با القاعده داشتند، دردهه ۱۹۸۰ میلادی و در جنگ با شوروی روابط حقانی ها با بزرگان القاعده از جمله أسامة بن لادن آغاز شد، جلال الدین حقانی در صدد جذب نیرو برای القاعده برآمد
روابط این دو جریان تندرو به قدری پیش رفت که بر تشکیل نیروی نظامی مشترک توافق کردند، القاعده با کمکی مالي جریان حقانی نیروی دوهزار نفری را تشکیل داد. حقانی ها با کمک القاعده درصدد تاسیس پایگاه های بیشتری در شرق افغانستان یعنی ولایت های پکتیا، خوست، لوگر و پکتکیا برآمدند
براساس اطلاعات بدست آمده شبکه حقانی با تحریک طالبان پاکستان و جنبش اسلامی ازبکستان که به پاکستان منتقل شد از روابط مستحکمی برخوردار بود.البته حقانی ها با سایر گروهک های تندرو در شمال پاکستان نظیر جیش محمد و لشکر طيبة روابط نظامی و اطلاعاتی داشتند.

سراج الدين حقانی پسر جلال الدين مؤسس جریان حقانی در مصاحبه ای که در سال ۲۰۱۱ با رویترز داشت گفت حقانی ها دیگر از پایگاه های شمال پاکستان استفاده نمی کنند وآن ها در پایگاه های خود در شرق و جنوب شرق افغانستان احساس امنیت بیشتری را دارند.
براساس اسناد طبقه بندی شده ویکی لیکس که منتشر شده است سراج الدين حقانی از شخصیت هایی است که نام وی در لیست قتل يا اسارت نیروهای امنیتی بين المللي آمده است.
شبکه حقانی به صورت ویژه از جانب پاکستان و عربستان سعودی حمایت مالی و اطلاعاتی می شود. این گروه برای تامین بودجه های نظامی و آموزشی خود بخشی از بازار قاچاق مواد مخدر از افغانستان به پاکستان را مدیریت می کند
ناصرالدين حقانی پسر جلال الدين حقانی سال۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹ برای تامین مالی جریان خود به کشورهای پاکستان، چین و عربستان سفرهایی را انجام داده بود.
ناصرالدین در سال۲۰۱۰ اعتراف جالبی می کند وی می گوید، سود جالبی بابت قاچاق مواد مخدر که توسط القاعده و طالبان انجام می شود به حساب شبکه حقانی واریز می شود.

مافیای شبکه حقّانی

براساس اعلام سازمان زمین شناسی آمریکا، افغانستان و پاکستان دو کشور غنی از حيث منابع زیرزمینی هستند که تاکنون به شکل گسترده نتوانستند آن ها را از منابع مورد نظر استخراج کنند.
سازمان زمین شناسی آمریکا در یکی از گزارش های خود اعلام کرد نزدیک به نود و هشت میلیون تن ذخایر کرومیوکسید در دو ولایت لوگر و خوست وجود دارد که ارزش آن به یک تریلیون دلار می رسد.
جالب است بدانید که کار استخراج این ذخایر به عهده شبکه حقانی است و از طریق واسطه های خود در بازار سیاه به چین و هند و برخی کشورهای غربی صادر می کنند.
حقانی ها در کنار طالبان قندهار از پنج قدرت اصلی قبیله ای در افغانستان و پاکستان هستند که برای کنترل قدرت و هژمونی قبائل رقیب توانایی های اقتصادی خود را توسعه می دهند.
شبکه حقانی مسیر امنی را برای تجارت و قاچاق مواد مخدر و سلاح انتخاب کرده، این شبکه برای صادرات منابع طبیعی و زیرزمینی و مواد مخدر، روابط خوبی با تحریک طالبان پاکستان و القاعده ایجاد کردند.
حقانی ها حیات تحریک طالبان پاکستان و طالبان افغانستان را به خود وابسته کردند، برای همین است که شبکه حقانی مولفه های اساسی برای کنترل و مدیریت ساختار طالبان را به قبضه خود در آورده و خود را به عنوان قدرت اول میان جریان های نظامی و تندرو در افغانستان و پاکستان مطرح کرده اند.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.