امام صادق «علیه السّلام» می فرماید
هر كس دوست دارد روز قيامت، بر سر سفره‏ هاى نور بنشيند بايد از زائران امام حسين (عليه السّلام) باشد.
Wednesday, 28 September , 2022
امروز : چهارشنبه, ۶ مهر , ۱۴۰۱
شناسه خبر : 449
  پرینتخانه » خاورمیانه تاریخ انتشار : 27 شهریور 1400 - 21:45 | 126 بازدید

کابینه ی طالبان شمول

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان (که البته به سمت معاونت وزارت اطلاعات و فرهنگ منصوب شد) لیست کابینه ی دولت موقت(دوساله) را اعلام کرد. ذبیح الله مجاهد ، درکنار سهیل شاهین و محمد نعیم ( چند سخنگوی طالبان) در دو سه هفته ی گذشته به تمام رسانه های داخلی و خارجی و بین المللی و […]

کابینه ی طالبان شمول

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان (که البته به سمت معاونت وزارت اطلاعات و فرهنگ منصوب شد) لیست کابینه ی دولت موقت(دوساله) را اعلام کرد.

ذبیح الله مجاهد ، درکنار سهیل شاهین و محمد نعیم ( چند سخنگوی طالبان) در دو سه هفته ی گذشته به تمام رسانه های داخلی و خارجی و بین المللی و به تازگی با رسانه های کشورمان از دولت همه شمول سخن به میان آوردند به یک باره از سی و سه مسئول دولتی که به رسانه ها اعلام کردند همه ی آن ها (به غیر از سه نفر دونفر تاجیک و یک نفر ازبک) از قوم پشتون برگزیده شدند
همه ی دولت همه شمولشان ، از گروه طالبان انتخاب شد( یعنی سه نفر تاجیک و ازبک که در کابینه ی پشتون ها حضور دارند از قرار معلوم از مولوی های مشهور طالبان هستند که سال ها در طالبان فعالیت داشتند) و هیچ عضوی از جامعه ی نخبگانی و دانشگاهی و سیاسیون سایر احزاب و جریان های سیاسی این کشور در دولت همه شمول حضور ندارند.
مساله آن جا جالب تر می شود که از دیگر اقوام افغانستان مثل هزاره (شیعیان) که سومین جریان مردمی بزرگ افغانستان محسوب میشود و نزدیک به ده میلیون جمعیت دارد در دولت همه شمول طالبان کرسی و یا سهمی به آن ها داده نشده است (بلوچ ها، غزلباش ها، پشه ای ها و ترکمن ها که جای خود دارد)
این همان انحصار گرایی طالب و رویکرد پشتونیزم آن ها است که همه را با حرف و سخن های زیبا به مسخره گرفته اند، این همان خطری بود که سعی کردیم با قلم شکسته و صدای پر از آه خود آن را فریاد بزنیم که با گفت و گو و مذاکره نمی شود رویکرد های متعصبانه ی قومی و فکری طالبان را که در جان و دل و در عقبه ی فکریشان ریشه دوانده تغییر داد و بر آن ها تاثیر گذاشت.
آن ها حتی برای حفظ رویکرد کنونی جمهوری اسلامی ایران (عدم واکنش) نسبت به مساله ی افغانستان حاضر نشدند حتی به صورت نمایشی به یک نخبه ی هزاره ی شیعه مسئولیت بدهند.
باید دید در معادله ی افغانستان کجای کار می لنگد؟ و ما دقیقا چه راهبردی را و براساس کدام اهرم فشار دنبال می کنیم ؟هرچه نگاه می کنم اهرم فشاری نمی بینم که طالبان را وادار به ترس از ما بکند.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.